Skup się na tym co tu i teraz

Rozmyślanie o przyszłości, zamartwianie się, może zasłaniać nam obraz tego co dzieje się wokół, tutaj, obok i blisko nas, za chwilę. Zasłania nam myśli o możliwościach, które możemy mieć pod nosem.
Tak jak Obi Wan-Kenobi wchodząc do pomieszczenie poczuł w przestrzeni, że jest coś nie tak i poczuł że w przyszłości coś się zadzieje, ale mistrz wskazał mu, żeby skupił się na tej chwili, a nie na przyszłości. Bo jesteś tutaj i tutaj też jest Twoje zadanie, które może wpłynąć na przyszłość.

I od razu mistrz Qui-Gon wyjaśnił, żeby właśnie myśleć o przyszłości, ale nie kosztem tego co tutaj, w teraźniejszości.

Martwimy się, boimy się co będzie jutro, za tydzień rok, a trudno jest skupić się na tym, żeby tutaj i teraz zmieniać. Strach o przyszłość, może paraliżować teraźniejszość. Dlatego w równowadze umysły, myśli, emocji skupmy się na zmianach obok, na tym co jest dziś. Na odczuciach, które do nas przychodzą, bo tylko ich zrozumienie, wyciszenie „ciemnych energii”, może pomóc i zmienić przyszłość.

Marzymy, snujemy wizje przyszłości, a zapominamy co jest do zrobienia tutaj, dziś. Jak dziś wpływa na jutro? Nie chcemy przerobić miłości, wybaczenia, spojrzenia na innych z troską, zrozumieniem, a patrzymy w przyszłość jak to może być w jedności, współtworzeniu? Nie uciekajniemy w przyszłość kosztem tego co jest tutaj do zrobienia.

Dlatego myśl o przyszłości, ale nie kosztem teraźniejszości.

Dorota

Podziel się

Możesz również polubić

2 komentarze

 1. Tomek

  Aż trudno uwierzyć że Yody słowa mogą być aż tak głębokie w przekazie. Niby proste a jednak trudniej wdrożyć taką postawę, żeby się nie martwić o przyszłość… Chyba narodowa, maruderska cecha, ale przecież można inaczej.

  To że dzisiaj wpływa na jutro to niby banalne ale zapominamy. A jak nasze dzisiaj nie wpływa na jutro to tym bardziej nie ma się co martwić bo niewiele możemy zrobić.

  1. Dorota

   Nieraz trudno uwierzyć, jak ktoś mniej znany od Yody mówi proste rzeczy, a nie chcemy tego słuchać, uważając, że to farmazony.

   Zapominamy, że w codzienności, naszych reakcjach możemy odnaleźć sporą część siebie.
   Tak, dużo tego może być, ale po to jesteśmy, żeby zmieniać dziś zmieniać Jutro, zmieniać w sobie i w przestrzeni, nie przesuwajmy na później.

   Yoda jest bliski wielu osobom, więc może jego nauki i innych mistrzów, opowiedzenie tego jak ja to czuję, otworzy drzwi do poznania siebie.
   Do zatrzymania się na chwilę nad tym co w nas.

   Zapraszam

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Resize text-+=